Ponad 3 kilometry długości, dwa pasy ruchu w każdą stronę, pobocze o szerokości 2 metrów, skrzyżowania jednopoziomowe i rondo – z takiej obwodnicy Świdnicy kierowcy będą mogli skorzystać za dwa lata. Budowa kosztować będzie blisko 24 miliony złotych.
Symbolicznym wbiciem łopaty w ubiegłym tygodniu władze Świdnicy, powiatu świdnickiego oraz gminy Świdnica oraz przedstawiciele właściciela drogi – samorządu województwa dolnośląskiego, zarządcy – Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei i wykonawcy oficjalnie rozpoczęli budowę obwodnicy. Droga połączy drogę krajową nr 35 z drogą wojewódzką nr 382 w kierunku Strzegomia. Będzie więc stanowiła płynne połączenie drogi z Wałbrzycha z realizowanym obecnie łącznikiem do autostrady A4. Dzięki inwestycji częściowo zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy z centrum Świdnicy. Mniej uciążliwości związanych z przejazdem ciężkich samochodów będą mieli również mieszkańcy Słotwiny. - Dla nas samorządowców jasne było od dawna, że dobra sieć dróg przyczynia się do rozwoju gospodarczego. Dlatego zabiegaliśmy od szeregu lat o budowę obwodnic Świdnicy. Rozpoczęcie budowy małej obwodnicy to kolejny dowód na to, że samorządy potrafią współpracować i realizować ważne projekty. Dzisiaj szczególnie dziękuję samorządowi województwa – mówił prezydent Wojciech Murdzek. Budowa potrwa do lipca 2013 roku. Wykonawcą jest konsorcjum firm, których liderem jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych S.A. z Kędzierzyna- Koźla. Prace budowlane będą kosztowały 23,7 mln zł. Połowa tej kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, a połowa z budżetu województwa dolnośląskiego.
źródło: 30minut
Statystyczny kierowca nie zastanawia się nad tym, jak zbudowany jest silnik jego samochodu. Czasami jednak warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład, które z nich mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu, a także jak to rozpoznać po dźwięku pracy silnika.
Silniki są złożonymi układami, w których każdy element ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowej pracy. Cylindry oraz tłoki stanowią miejsce, w którym następuje spalanie paliwa, przekładając się na ruch tłoków, a następnie na obrót wału korbowego. Wał korbowy jest centralnym elementem, przekształcającym ruch tłoków w ruch obrotowy, co przekłada się na napęd pojazdu.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 22.III.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o zamówieniu na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcejZ ogromną przyjemnością informujemy o nadchodzącym starcie znaczącego projektu modernizacji infrastruktury drogowej w naszej Gminie. Z inwestycją o łącznej wartości 8,6 miliona złotych, naszym głównym celem jest podniesienie standardu dróg osiedlowych, które niebawem przejdą kompleksową odnowę - Mówi Burmistrz Głuszycy Roman Głód.
czytaj więcejNajwiększy dramat większości podróży to oczywiście temat pakowania się na wakacje. Nadpłata za bagaż to koszt, którego każdy chce uniknąć niezależnie czy podróżujemy tylko z bagażem podręcznym czy rejestrowanym. Jak więc wygląda oszczędzanie na bagażu, jak płacić mniej za bagaż, ile kosztuje dopłata do bagażu na lotnisku oraz jak się spakować, aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Na te i więcej pytań odpowiedzieliśmy w poniższym artykule.
czytaj więcejW Bielawie zakończono największą w bieżącej kadencji samorządu inwestycję drogową. 15 grudnia 2023 r. zakończono trwającą 15 miesięcy modernizację 3 kolejnych bielawskich dróg tj.: