Gmina Mieroszów pozyskała 8 tyś zł z Funduszu Toyoty. Wraz z partnerami projektu stworzy szlak ekologiczny, który nie dość, że będzie prowadził przez atrakcyjne miejsca, to spełni niebagatelne funkcje edukacyjne w zakresie szeroko pojętej ekologii i przyrody. Oficjalne otwarcie szlaku nastąpi 1 czerwca 2016 r.
Merytoryczną i finansową współpracę zapewniają Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych i Nadleśnictwo Wałbrzych. Do współpracy włączą się także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Wałbrzycha, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Stowarzyszenie „Dolina Inspiracji”, Publiczne Gimnazjum w Mieroszowie, Dom Dziecka „Catherina” i firma „Friedlander” Jerzego Gadowicza. Szlak połączy w innowacyjnej formule funkcje rekreacyjne i edukacyjne. Te drugie realizowane będą nie tylko poprzez tablice informacyjne. Najważniejszym elementem będzie eko – klasa, czyli miejsce, w którym możliwym stanie się zrealizowanie lekcji terenowej. W klasie „pod chmurką”, wyposażoną w stoły i ławy dzieci i młodzież dowiedzą się czym jest ekologia, posłuchają o zjawiskach geologicznych i gatunkach, które właśnie widzieli albo niebawem zobaczą. Leśne lekcje mogą dotyczyć także umiejętności praktycznych. - Nauczycie się ekologicznego rękodzieła, takiego jak np. tkactwo, rzeźbiarstwo. Zaprosimy szkoły z całej Aglomeracji Wałbrzyskiej, bo właśnie na ten teren kierujemy naszą ofertę. Z wielką przyjemnością powitamy wszystkie zorganizowane grupy młodzieży po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu terminu. Takie obostrzenia wynikają z tego, że są to tereny przyrodniczo cenne i liczba odwiedzających musi być monitorowana, ale także chodzi o to, żeby zbyt wiele grup nie było chętnych do lekcji w eko – klasie w tym samym czasie. Zapraszamy szkoły, zapraszamy turystów indywidualnych. Góry Suche i Góry Kamienne to naturalne piękno. Zawsze warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Warto kształtować ekologiczną postawę, aby tego piękna nie niszczyć. Warto pójść Eko – szlakiem – zachęcają pomysłodawcy.
Statystyczny kierowca nie zastanawia się nad tym, jak zbudowany jest silnik jego samochodu. Czasami jednak warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład, które z nich mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu, a także jak to rozpoznać po dźwięku pracy silnika.
Silniki są złożonymi układami, w których każdy element ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowej pracy. Cylindry oraz tłoki stanowią miejsce, w którym następuje spalanie paliwa, przekładając się na ruch tłoków, a następnie na obrót wału korbowego. Wał korbowy jest centralnym elementem, przekształcającym ruch tłoków w ruch obrotowy, co przekłada się na napęd pojazdu.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 22.III.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o zamówieniu na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcejZ ogromną przyjemnością informujemy o nadchodzącym starcie znaczącego projektu modernizacji infrastruktury drogowej w naszej Gminie. Z inwestycją o łącznej wartości 8,6 miliona złotych, naszym głównym celem jest podniesienie standardu dróg osiedlowych, które niebawem przejdą kompleksową odnowę - Mówi Burmistrz Głuszycy Roman Głód.
czytaj więcejNajwiększy dramat większości podróży to oczywiście temat pakowania się na wakacje. Nadpłata za bagaż to koszt, którego każdy chce uniknąć niezależnie czy podróżujemy tylko z bagażem podręcznym czy rejestrowanym. Jak więc wygląda oszczędzanie na bagażu, jak płacić mniej za bagaż, ile kosztuje dopłata do bagażu na lotnisku oraz jak się spakować, aby nie ponosić dodatkowych kosztów? Na te i więcej pytań odpowiedzieliśmy w poniższym artykule.
czytaj więcejW Bielawie zakończono największą w bieżącej kadencji samorządu inwestycję drogową. 15 grudnia 2023 r. zakończono trwającą 15 miesięcy modernizację 3 kolejnych bielawskich dróg tj.: