W 2023 roku trasa 10. Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce prowadzi przez miejsca atrakcyjne turystycznie na terenie powiatów: świdnickiego, wałbrzyskiego, jaworskiego i kłodzkiego. Ma długość ok. 150 km.
Termin - 30 września 2023 (sobota)
Start Rajdu - Zalew Witoszówka w Świdnicy - godz. 08:30
Meta Rajdu (wybrana stacja paliw) - godz. ok. 14:00
Rozdanie nagród - Zalew Witoszówka w Świdnicy, godz. 18:00
Dolnośląska rywalizacja w ekonomicznej jeździe samochodem
Dolnośląski Rajd o Kropelce promuje ekologiczną jazdę, turystykę i bezpieczeństwo. Zadaniem załóg rajdowych jest pokonanie wyznaczonej trasy, w określonym czasie, przy spaleniu jak najmniejszej ilości paliwa. W punktacji równie ważne jest odwiedzenie punktów turystycznych oraz rozwiązanie zagadek. Dolnośląski Rajd o Kropelce to z założenia zawody dla kierowców amatorów, w których udział wziąć może każdy. Uczestnicy startują prywatnymi samochodami, a załogę stanowić może taka ilość osób, na jaką zarejestrowane jest auto.
Dziesiąta edycja rajdu zaplanowana została na 30 września 2023 roku. Uczestnicy będą nie tylko jechali oszczędnie, będą musieli wykonywać także liczne zadania. Zadania na trasie będą dotyczyć atrakcji turystycznych regionu dolnośląskiego oraz sponsorów rajdu.
Zasady
Zasady udziału są bardzo proste. W dniu rajdu, przed startem, trzeba w obecności komisji zatankować samochód do pełna (minimum 8-9 litrów). Po starcie wszyscy jadą zgodnie z książką drogową do wskazanych punktów i rozwiązują zagadki. Załogi starają się przy tym jechać tak, aby spalić jak najmniej paliwa. Na mecie, na tej samej stacji, organizator tankuje każde auto do pełna i pokrywa koszt paliwa. Wygrywa ten kto w spali jak najmniej i zdobędzie jak najwięcej punktów za rozwiązane zadania. Samochody podzielone są na klasy, zgodnie z pojemnością silnika i rodzajem paliwa. Atrakcyjne nagrody czekają także na tych, którzy po prostu osiągną metę. Rozdanie nagród nastąpi około godz. 18:00 na terenie Zalewu Witoszówka w Świdnicy.
Uczestnicy
10. Dolnośląski Rajd o Kropelce jest wydarzeniem otwartym dla sympatyków motoryzacji, turystyki i przede wszystkim rodzin. W rywalizacji mogą wziąć udział kierowcy z całego Dolnego Śląska – z ważnym prawem jazdy oraz sprawnym technicznie samochodem.
Zgłoszenia: https://naszbiznes24.pl/10-dolnoslaski-rajd-o-kropelce-formularz-zgloszeniowy/
Oświetlenie solarne na ulicach to świetne rozwiązanie dla gmin. Za dnia baterie się ładują, a w nocy oświetlają mocnym światłem ulice. Nowe oświetlenie solarne wykonano w Głuszycy. Nowoczesne rozwiązania zastosowano przy ul. Dworcowej oraz Pomorskiej.
czytaj więcejW dniu 11.10.2022 r. w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, w obecności wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski - podpisano umowy na zakup 24 autobusów elektrycznych. Wśród 6-ściu gmin, których komunikacja miejska zyska na takich pojazdach, jest także Nowa Ruda. Umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł burmistrz Tomasz Kiliński.
czytaj więcejCoraz częściej słyszymy informacje i czytamy wiadomości o nadchodzącej decyzji Parlamentu Europejskiego w sprawie wprowadzenia w 2035 roku zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych. Naciski na przejście do elektromobilności ze strony Unii Europejskiej narastają z roku na rok i wymagają innowacyjnych rozwiązań zarówno ze strony państw członkowskich jak i przedsiębiorców.
czytaj więcej6 września 2021r. ruszyła kolejna edycja konkursu grantowego Fundusz Toyoty - "Dobre pomysły zmieniają nasz świat" w aglomeracji wałbrzyskiej i powiecie oławskim.
Fundusz Toyoty stworzony przez fabrykę Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach co roku wspiera oryginalne i ciekawe projekty organizacji non-profit, które realizowane są w aglomeracji wałbrzyskiej lub powiecie oławskim, zakładają trwałą zmianę w otoczeniu i związane obszarami priorytetowymi firmy, którymi są: ekologia, edukacja techniczna, sport, bezpieczeństwo na drogach oraz poprawa mobilności/swoboda poruszania się.
Są duże postępy na budowie zachodniej obwodnicy Wałbrzycha - najbardziej widoczne na węźle w okolicy ulicy Żeromskiego i w Szczawnie-Zdroju w okolicach Tesco.
- Termin zakończenia budowy w czerwcu przyszłego (2021) roku jest możliwy do osiągnięcia przy współpracy wszystkich partnerów – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Jacek Dzikowski z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
- Obecnie ułożonych zostało już 25 procent warstw bitumicznych, a do końca roku może to być nawet 40 procent. W przyszłym tygodniu będą gotowe wszystkie podpory wiaduktu w Szczawnie-Zdroju i do końca roku obiekt powinien być gotowy w stanie surowym.